DOGAĐANJA
Održan sastanak Stručnog tima za praćenje realizacije projekta „Ažuriranje katastra podzemnih voda FBiH – vode namijenjene za piće“
17.03.2025 14:34U prostorijama Federalnog zavoda za geologiju, dana 17. marta 2025. godine, održan je sastanak Stručnog tima za praćenje realizacije projekta „Ažuriranje katastra podzemnih voda FBiH – vode namijenjene za piće“.
Sastanku su prisustvovali predstavnici Federalnog zavoda za geologiju, Agencije za vodno područje rijeke Save, Agencije za vodno područje Jadranskog mora i Federalne uprave civilne zaštite. Također, u radu sastanka učestvovali su i eksperti za informacione sisteme iz navedenih institucija, s ciljem unapređenja GIS baze podataka i efikasnije razmjene informacija.
Tokom sastanka analiziran je dosadašnji napredak projekta te su razmatrane mogućnosti za daljnje poboljšanje pristupa podacima o podzemnim vodama namijenjenim za piće u Federaciji BiH. Poseban fokus stavljen je na primjenu savremenih GIS tehnologija za upravljanje i ažuriranje katastra podzemnih voda.
Federalni zavod za geologiju nastavlja aktivnosti na realizaciji ovog značajnog projekta, s ciljem osiguranja pouzdanih i ažuriranih...
Radna posjeta klizištu Trebević
17.03.2025 13:22Početkom marta, geolozi Federalnog zavoda za geologiju (FZZG), profesori Internacionalnog Burch univerziteta (IBU) i predstavnik Instituta za geotehniku i geološko inženjerstvo Građevinskog fakulteta (IGGI GF) Sarajevo, bili su u radnoj terenskoj posjeti na klizištu "Curine Njive"-Trebević.
Radni tim je obišao mikrolokalitete izrađenih inženjerskogeoloških (IG) i geotehničkih (GT) istražnih bušotina, mjesta ugrađenih inklinometarskih konstrukcija i mjesta postavljenih geodetskih repernih tačaka. Rađena su dodatna IG istraživanja, kartiranja i promatranja terena u zoni kliznog tijela.Analiziran je Preliminarni izvještaj geodetskog monitoringa klizišta i oskultacije (I i II serije) evidentiranih pomaka terena. Razmatrane su tehničke mogućnosti i određivanje mikrolokacija za instalacije senzora osmatranja eventualnih daljnjih pomaka kliznog tijela u realnom vremenu, što se planira izvesti u aprilu, shodno dinamici razvoja međunarodnog Interreg GeoNetSee projekta u kojem iz BiH zajednički učestvuju IB...
Predstavnici Federalnog zavoda za geologiju (FZZG) imali su radni sastanak sa službenicima Federalne uprave civilne zaštite u sjedištu FUCZ. U ime Zavoda, sastanku su prisustvovali Direktor Zavoda i Stručni savjetnik za inženjersku geologiju. Sastanak značajno doprinosi napretku rada ovih samostalnih federalnih institucija.
Teme sastanka su bile fokusirane na trenutne negativne inženjerskogeološke pojave i procese - klizišta, te druge prirodne nepogode u Federaciji BiH.
Razmatrane su inicijative za moguće zajedničko postupanje i daljnje djelovanje, vezano za Katastar klizišta kao osnovni alat za upravljanje geohazardima u skladu sa Sendai okvirom i Strategijom razvoja Federacije BiH (Povećati otpornost na krize). Razgovaralo se o unaprijeđenju razmjene podataka i podrške za dugoročni razvoj Katastra klizišta, terenska istraživanja i tehnološka rješenja (GeoNetSee projekat, oprema). Dostupnost digitalnih alata Zavoda (Geoportal, GIS baze) koji mogu značajno poboljšati reakcije na geohazardn...
Obilježavanje 100 godina od smrti Friedricha Katzera
25.02.2025 13:39Federalni zavod za geologiju je u saradnji sa Republičkim zavodom za geološka istraživanja, Udruženjem geologa u Bosni i Hercegovini i Službom za geologiju, geofiziku, klimatologiju i meteorologiju Austrije, a sve pod pokroviteljstvom Austrijskog kulturnog foruma Sarajevo (Ambasada Austrije) organizovao manifestaciju povodom obilježavanja 100 godina od smrti austrijskog geologa Friedricha Katzera. Mjesto održavanja manifestacije bio je Zemaljski muzej Bosne i Hercegovine, mjesto gdje je Katzer svojevremeno radio kao kustos geološko-mineraloško-paleontološke zbirke Zemaljskog muzeja u Sarajevu. Upravo Friedrich Katzer (1861 – 1925) je bio i prvi direktor Zavoda za geologiju Bosne i Hercegovine, a koji je osnovan još davne 1912. godine, te je svojim radom dao trajni doprinos razvoju geologije i geoloških istraživanja u Bosni i Hercegovini. U znak zahvalnosti za sav doprinos, u Zavodima su postavljene spomen ploče koje će još dugo da podsjećaju na velikog istraživača.
Foto by Nikola Rakita...
Projekat "Inovacije geoloških informacionih sistema u BiH" predstavlja ključni korak ka unapređenju geološke infrastrukture i efikasnijoj primjeni geoloških podataka u Bosni i Hercegovini. Kroz različite faze projekta, fokusirali smo se na razvoj novih tehnologija, unapređenje postojećih sistema i povećanje dostupnosti geoloških informacija. U ovom biltenu, koji je rezultat dosadašnjih aktivnosti, predstavljamo postignute ciljeve, uloženi trud i rezultate, uz ilustracije kroz fotografije koje dokumentuju značajne trenutke projekta. Ovaj bilten pruža uvid u napredak i prednosti koje donosi implementacija inovacija u geološke sisteme, čime doprinosimo održivom razvoju i boljoj organizaciji geološke infrastrukture u BiH.
Zahvala kolegama iz Češkog geološkog zavoda i potpori Češke razvojne agencije za vrijednu donaciju
31.01.2025 13:04Želimo se zahvaliti našim kolegama iz Češkog geološkog zavoda (ČGS) na izuzetnoj podršci koju nam pružaju u okviru Projekta ''Inovacije geoloških informacionih sistema u Bosni i Hercegovini''. Kroz ovu suradnju, ČGS je značajno doprinio razvoju našeg projekta donirajući nam vrhunsku opremu.
Ova donacija nije samo omogućila napredak našeg rada, već je i omogućila implementaciju novog tehnološkog rješenja koje će podići kvalitetu naših usluga na višu razinu. Osim što su nam donirali opremu, kolege iz Češkog geološkog zavoda su preuzeli odgovornost za instalaciju iste, pažljivo postavivši sve komponente i osiguravajući da je svaki uređaj funkcionalan.
Nadalje, želimo istaknuti da su nas stručnjaci iz ČGS-a dodatno osposobili za samostalan rad, pruživši nam detaljan trening i obuku kako bismo u potpunosti iskoristili potencijal nove opreme. Ova vrsta stručne podrške zaista nam je olakšala prijelaz na naprednije tehnologije i omogućila nam da poboljšamo našu efikasnost i produktivnost.
Srdačno zahvaljujemo svim ...
Radionica ''Data & Metadata Management'' u Pragu
Jačanje kapaciteta kroz projekat "Inovacije geoloških informacionih sistema u Bosni i Hercegovini"
13.12.2024 13:15U sklopu projekta ''Inovacije geoloških informacionih sistema u BiH'', u Geološkom zavodu u Pragu održana je trodnevna radionica na temu ''Data & Metadata Management''. Radionicu su organizirali predstavnici Češkog geološkog Zavoda, a na istu su bili pozvani predstavnici Federalnog zavoda za geologiju i Republičkog zavoda za geološka istraživanja. Ovaj događaj je pružio priliku za razmjenu znanja i iskustava u upravljanju geološkim podacima i metapodacima.
Radionica je bila usmjerena na dvije glavne teme:
Upravljanje podacima iz perspektive CDS-a (Central Data Storage)
Sudionici su razmatrali kako optimizirati prikupljanje, organizaciju i dijeljenje podataka unutar zajedničkih platformi.
Radni tok metapodataka i njihova upotreba
Predstavljen je značaj kataloga metapodataka, kako lokalnih, tako i evropskih i nacionalnih, a naglasak je stavljen na standardizaciju i efikasno korištenje metapodataka u geološkim istraživanjima.
Osim teorijskog dijela, radionica je uključivala praktič...
Inovacije geoloških informacionih sistema u Bosni i Hercegovini
Saradnja sa univerzitetima
10.11.2024 16:06Na Univerzitetu u Tuzli, Fakultetu rudarstva, geologije i građevinarstva, 5. novembra 2024. i Univerzitetu u Travniku 7. novembra 2024. održane su edukativne radionice posvećene primjeni modernih tehnologija u geologiji. Događaj je organizovan u saradnji Federalnog zavoda za geologiju (FZZG) i Češkog geološkog zavoda (CGS) uz podršku Češke razvojne agencije (CzDA) i Češke ambasade kroz projekat "Inovacija geoloških informacionih sistema u Bosni i Hercegovini".
Događaj je okupio studente, stručnjake i entuzijaste iz oblasti geologije, koji su imali priliku da prisustvuju predavanjima o najnovijim dostignućima i praksama u ovoj oblasti. Program je obuhvatio nekoliko tema, uključujući obradu podataka o jezgrama bušotina, upotrebu GIS tehnologija, 3D modeliranje i rejonizaciju geotermalnih potencijala Bosne i Hercegovine.
Predavanja su održali stručnjaci:
Jakub Kryl (CGS) Proces obrade podataka jezgri bušotina.
Jan Jelének (CGS) Daljinska istraživanja i GIS tehnologije, uključujući primjere korištenja...
Peta Konferencija "Dani infrastrukture prostornih podataka Federacije Bosne i Hercegovine"
20.10.2024 16:08Peta po redu Konferencija “Dani Infrastrukture prostornih podataka Federacije Bosne i Hercegovine“ održana je u organizaciji Federalne uprave za geodetske i imovinsko – pravne poslove kao koordinacionog tijela Infrastrukture prostornih podataka u Federaciji BiH, u Neumu 17. i 18.10.2024. godine.Konferencija je predstavljala jedinstvenu priliku za okupljanje svih subjekata u području infrastrukture prostornih podataka u Federaciji BiH, kao i drugih zainteresiranih strana, međunarodnih predstavnika, akademskog sektora, te forum za razgovor, razmjenu mišljenja, iskustava, primjera dobre prakse kao i pregled aktuelnosti u Federaciji BiH na predmetnom području.Organiziran je zanimljiv i stručan program Konferencije koji je podijeljen u dva radna dana te organiziran u 4 radne sesije, a 5. sesija je bila u formi panel diskusije na temu “Perspektiva infrastrukture prostornih podataka: Digitalna transformacija i ekološka održivost”. Glavni cilj infrastrukture prostornih podataka jeste stvoriti pre...
Vrelo Bune svrstano u 100. drugih objekata IUGS baštine u svijetu
11.10.2024 16:22"Vrelo Bune" u Blagaju je nakon rigorozne procedure i revizije, uvršteno na listu najznačajnijih kraških izvora u svijetu, te je postalo dio 100 drugih najznačajnijih objekata svjetskog geonaslijeđa koje promoviše IUGS (Internacional Union of Geological Sciences). "Vrelo Bune" je 2023. godine kandidovano za projekat izbora najznačajnijih kraških izvora u svijetu - MIKAS (Most Important Karst Aquifer Springs) preko Komisije za karst pri Međunarodnoj asocijaciji hidrogeologa (IAH). Projekat MIKAS pokrenut je na sastanku Komisije za Karst Međunarodnog udruženja hidrogeologa (IAH) u junu 2022. u Malagi.Međunarodna unija geoloških nauka (IUGS) objavila je popis „Drugih 100 mjesta geološke baštine IUGS-a“ na 37. Međunarodnom geološkom kongresu (IGC) održanom u augustu 2024. godine u Busanu, Republika Koreja.“Drugih 100 mjesta geološke baštine IUGS-a“ ilustrirani su i opisani u knjizi koja se može preuzeti i kupiti na web stranici Međunarodne komisije za geonasljeđe: www.iugs-geoherita...
Predstavljanje prostora Federacije Bosne i Hercegovine za istraživanje nafte i plina na Central-Eastern Europe and Caspian Scout Group Meeting
10.10.2024 16:14U Ankari u Turskoj održan je 52. zajednički sastanak iz oblasti nafte i plina zemalja Centralno-istočne Evrope i Kaspijske regije (Central-Eastern Europe abd Caspian Scout Group Meeting) u periodu od 3. - 5. oktobra 2019.godine. Sastanak je bio najposjećeniji do sada, na kojem je učestvovalo preko 200 predstavnika iz zemalja ove regije i predstavnika svjetski poznatih naftnih kompanija. Priliku da promovišu potencijal prostora Bosne i Hercegovine odnosno Federacije Bosne i Hercegovine za istraživanje i eksploataciju nafte i plina imali su predstavnici Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije i Federalnog zavoda za geologiju. Profesor dr. Hazim Hrvatović, direktor Federalnog zavoda za geologiju održao je prezentaciju na temu "Mogućnosti u Federaciji BiH, Nadmetanje za dodjelu koncesionog ugovora 2019. godine - tehnički i komercijalni pregled". Promocijom Federacije Bosne i Hercegovine, na ovom velikom međunarodnom skupu u svijetu nafte i plina, data je prilika predstavnic...
Inovacije geoloških informacionih sistema u Bosni i Hercegovini
Prezentacija toka projekta i sastanak Savjetodavnog odbora
13.09.2024 16:23Prezentacija toka projekta i sastanak Savjetodavnog odbora održan je u Hotelu Buna, Mostar u periodu od 10. do 12. Septembra 2024. godine. Učesnici navedenog događaja bili su predstavnici Ambasade Republike Češke, Češke razvojne agencije (CzDA), Češkog geološkog zavoda (CGS), Republičkog zavoda za geološka istraživanja (RZZGI), Federalnog zavoda za geolgiju (FZZG) te ostali stručnjaci iz specifičnih oblasti koji čine Savjetovadni odbor navedenog projekta.Projekat ima za cilj doprinos razvoju održivog upravljanja i pristupa geološkim podacima i znanju u dva geološka zavoda u Bosni i Hercegovini, u skladu sa Agendom za održivi razvoj UN-a do 2030. godine. Ciljevi projekta su podržati javne institucije u poboljšanju geološkog informacionog sistema, povećati stručnu kompetenciju lokalnih stručnjaka i državnih službenika, te unaprijediti upravljanje podacima, kao i pristup, prezentaciju i diseminaciju podataka i informacija.Projekat koji je sastavio CGS bazira se na informacijama dobijenim tokom komunikacije...
Obavještenje o javnom nadmetanju
Vlada Federacije Bosne i Hercegovine i Federalno ministarstvo energije ,rudarstva i industrije
13.09.2024 16:11
Objavljuju
JAVNO NADMETANJE ZA DODJELU KONCESIJE ZA ISTRAŽIVANJE I EKSPLOATACIJU NAFTE I PLINA U FEDERACIJI BOSNE I HERCEGOVINE
Radno-konsultativni sastanak sa kolegama iz Republičkog zavoda za geološka istraživanja iz Zvornika
20.03.2024 16:18U okviru realizacije projekta "Trgovska Gora", predstavnici Federalnog zavoda za geologiju iz Sarajeva, 19.03.2024.godine bili su u radnoj posjeti Republičkom zavodu za geološka istraživanja Republike Srpske. Tom prilikom razgovarano je o dosadašnjim rezultatima u okviru provedenih geoloških istraživanja u cilju definisanja uticaja nuklearnog otpada (Trgovska Gora - R Hrvatska) na područje teritorije Bosne i Hercegovine, te daljnjim aktivnostima. Također, razgovarano je između ostalog i oko realizacije finalnog izgledu OGK List Bosanski Novi / Novi Grad, M 1: 100 000, pratećeg tumača kao i na zajedničkom učešću na međunarodnim projektima.
An AI/IoT –based system of GEOsensor NETworks for real-time monitoring of unStablE tErrain and artificial structures - GeoNetSee
05.01.2024 16:28
GeoNetSee (An AI/IoT-based system of GEOsensor NETworks for real-time monitoring of unStablE tErrain and artificial structures) project is supported by the Interreg Danube Region Programme, co-funded by the EU.It corresponds to Danube Region Programme priority: A more competitive and smarter Danube Region and to the specific objective: Enhancing innovation and technology transfer in Danube region.
Project budget: 1.791.280,00 EURInterreg funding: 1.433.024,00 EURProject duration: January 2024 – June 2026Project partners: 14 Project Partners + 12 Associate Partners, from 9 Danube countriesLead partner: School of Electrical Engineering,University of BelgradeProject manager: Prof. Dr. Vladimir Rajović
About the project:GeoNetSee will create a solution for monitoring unstable terrain and artificial structures, which will include a geosensor network and a platform for collecting, processing, and visualizing collected data in real-time.The platform, called the Danube Colla...
0
0