Događanje

Radionice na temu kritičnih mineralnih sirovina, ciruklarne ekonomije i razvoja strateških projekata u ovoj oblasti

switch2green

13.05.2025 10:51
Slika
 
U sarajevskom hotelu Ibis Styles su u organizaciji SWITCH to Green (S2G) Facility, uz podršku Evropske unije održane dvije radionice o kritičnim sirovinama (Critical Raw Materials - CRM) i cirkularnosti u Bosni i Hercegovini. Teme radionica su bile kako osigurati održive lance snabdijevanja kritičnim sirovinama za Evropsku uniju, te koje prilike i izazove koje to stvara partnerskim zemljama poput Bosne i Hercegovine. Treća radionica je održana u Banja Luci.
Teme radionica su bile:
  1. Kritične sirovine (CRM) i cirkularnost u Bosni i Hercegovini (7. maj),
  2. Kritične sirovine: Cirkularnost i strateški projekti (8. maj) i
  3. Kritične sirovine: Identifikacija i razvoj strateških projekata.
Na radionicama su predstavljene mogućnosti za ulaganja duž cijelog lanca vrijednosti od ekstrakcije i prerade kritičnih mineralnih sirovina do recikliranja. Izazovi se sastoje u tome kako privući investicije kroz predstavljanje potencijala kritičnih mineralnih sirovina Bosne i Hercegovine, kao i demonstriranje povoljnog poslovnog okruženja.

Jedan od mehanizama za identifikaciju održivih izvora kritičnih sirovina je kroz mehanizam strateških projekata predviđen Aktom o kritičnim sirovinama Evropske unije (Critical Raw Materials Act). Status strateškog projekta dodjeljuje se projektima koji duž lanca vrijednosti mogu pokazati finansijske, tehničke i kriterije održivosti.

Prva radionica na temu „Kritične sirovine (CRM) i cirkularnost u Bosni i Hercegovini“ je održana 7. maja i uključivala je stručnjake iz EU koji su identifikovali mogućnosti Akta o kritičnim sirovinama Evropske unije za BiH omogućavajući domaćim akterima da shvate zašto su kriteriji sadržani u njemu važni i korisni za buduće projekte. Održane su i dvije zanimljive panel diskusije u kojima je učestvovao Niall McManus, savjetnik za lance vrijednosti kritičnih sirovina i obnovljive tehnologije, predstavnici vladinog sektora (Begajeta Habota iz FMERI i Esad Salčin iz MERRS), predstavnici industrije (Vladimir Damjanović iz Alumine d.d. Zvornik), kao i akademske zajednice (profesorica Suzana Gotovac Atlagić sa PMF-a Banja Luka), te Slaviša Jelišić stručnjak za održivo upravljanje otpadom i cirkularnu ekonomiju. Svoje prezentacije putem video linka su predstavili ekspert za finansije John Mayshak i Tim Vickery, stručnjak za inkluzivno/participativno upravljanje, dijalog i izgradnju konsenzusa među zainteresovanih strana. Predstavnici nevladinog sektora su izrazili zabrinutost glede dosljednosti kompanija koje se bave ili se namjeravaju baviti rudarenjem kritičnih minerala u BiH pridržavanja svih propisanih ekoloških normi i standarda.

Druga radionica koja je održana 8. maja, takođe u Sarajevu se bavila uglavnom cirkularnom ekonomijom u sektoru kritičnih mineralnih sirovina u EU. Bilo je govora o prednostima recikliranja rudarskog i industrijskog otpada, što predstavlja priliku za rješavanje problema deponija ovog otpada i smanjenja štete po okoliš. Inovacije u stvaranju novih tehnologija za recikliranje jalovine prikazuju društvenu odgovornost koju savremeno rudarstvo pokazuje u doba green deal-a.

Predstavnici Federalnog zavoda za geologiju koji su uzeli učešće u radionici Ismir Hajdarević, Emina Brkić i Selma Ćatić su predstavili aktivnosti naše institucije vezano za mapiranje kako primarnih, tako i sekundarnih ležišta kritičnih mineralnih sirovina u Federaciji BiH, te vođenje evidencije o svim ležištima i planiranje istraživanja istih kroz projekte „Katastar ležišta i pojava mineralnih sirovina FBiH“ i „Federalni program istraživanja kritičnih mineralnih sirovina“.

Treća radionica koja je 12. maja održana u Banja Luci je predstavila mogućnosti razvoja strateških projekata, te modele održivosti u skladu sa evropskim Aktom o kritičnim sirovinama koji je donesen 2024. godine. Radionica je pružila uvid u procese prijave projekata, ali i zahtjeve civilnog društva, vlade i industrije koje treba da rade zajedno kako bi se ostvarile mogućnosti koje nudi mineralna industrija.
0 0