Događanje

Obuka o arhitekturi GeoNetSee sistema za geodetski nadzor i predviđanje rizika u realnom vremenu

April 9 – 10. 2025, BELTINE Forest Hotel, Ostravice, Češka

22.04.2025 09:55
Slika
 

Nastavljene su aktivnosti u okviru međunarodnog projekta GeoNetSee radionicom koja je održana u Ostrovicama, Republika Češka. Radionica je trajala dva dana, 9. i 10. aprila 2025. godine. Sumirane su aktivnosti i rezultati na provedbi projekta u toku prva dva projektna perioda, odnosno u toku prve godine. Predstavljeno je stanje aktivnosti (Activities), isporuka (Deliverables) i izlaza-rezultata (Outputs), te planirani zadaci i aktivnosti koje projektne partnere čekaju u nastavku projekta.

Kratko ćemo predstaviti trenutne aktivnosti po specifičnim ciljevima (Specific objectives) i aktivnostima (Activities) unutar svakog radnog paketa, kako je to predstavljeno na ovoj radionici:

Specifični cilj 1 Stvaranje jedinstvenog prostora za istraživanje i razvoj (Creation of unique R&D space)

Aktivnost 1.1 (Trenutna analiza nivoa inovacija i razvoj mape puta ka povećanju nivoa inovacija u zemljama DRP-a): Profesor Zoran Sušić (SFTN) je prezentovao aktivnosti projekta koje se bave analizom stanja inovacija u oblasti praćenja klizišta u zemljama Dunavskog regiona.

Aktivnost 1.2 (Izgradnja kapaciteta projektnih partnera): Sesija o izgradnji kapaciteta (Capacity building) projektnih partnera koju je vodio profesor Vladimir Rajović (SFEE), vođa projekta, pokazala je visok nivo dosadašnjih rezultata u okviru GeoNetSee konzorcijuma.

Aktivnost 1.3 (Umrežavanje sa EUSDR-om i relevantnim stakeholder-ima): Iustina Popescu (IGR) je predstavila umrežavanje sa EUSDR-om i relevantnim stakeholder-ima, te je pokazala rezultate povezivanja regionalnih inicijativa.

Aktivnost 1.4 (Uspostavljanje Dunavskog centra za saradnju): Jasna Šinigoj (GeoZS) je izvjestila konzorcij o dosadašnjim rezultatima vezanim za uspostavu Dunavskog centra za saradnju.

Specifični cilj 2 Razvoj GeoNetSee sistema za geodetski nadzor (Development of GeoNetSee system for geodetic monitoring)

Aktivnost 2.1 (Analiza postojećih pristupa praćenju nestabilnog terena i vještačkih konstrukcija): Akos Török i Szabolz Rosza (BME/HCE) su predstavili izvještaje o trenutnim tehnikama geodetskog monitoringa u svim zemljama partnerima. Posebno su uradili poređenje između korištenih tehnika i postojećih infrastruktura u zemljama EU i izvan EU.

Aktivnost 2.2 (Razvoj i validacija modela podataka i AI algoritmi za praćenje objekata u realnom vremenu i rano predviđanje rizika): Profesori Dejan Jokić i Jasmin Kevrić (BiHBU) su predstavili razvoj GNSS i integraciju Low-cost senzora za detekciju pomaka u realnom vremenu korištenjem vještačke inteligencije (AI). Predstavili su validaciju modela podataka u smislu identifikacije tipa stijena i tla za pilot lokacije u BiH, zatim validaciju modela podataka u smislu LSS-a za pilot lokacije u BiH, integraciju MATLAB-a sa INCA/OpenWeatherWeb, te su radili na definisanju pragova za aktiviranje u slučaju padavina u periodu dužem od 2 dana. Senzori će u skorije vrijeme biti postavljeni na lokalitetima koje je predložio GeoNetSee tim Federalnog zavoda za geologiju.

Aktivnost 2.3 (GeoNetSee arhitektura sistema za praćenje nestabilnog terena i veštačkih konstrukcija u realnom vremenu): Profesor Danilo Đokić (SFEE) je predstavio dosadašnje rezultate razvoja GeoNetSee sistema za geodetski monitoring.

Specifični cilj 3 Prekogranične pilot implementacije (Cross-border pilot implementations)

Aktivnost 3.1 (Razvoj hardvera i softvera): Marko Simeunović (MoDrone) je predstavio dosadašnje rezultate u okviru ove aktivnosti.

Aktivnost 3.2 (Testiranje sistema u laboratoriji): Profesorica Tatjana Budimirov (SFTN) je predstavila aktivnosti u laboratorijama timova zaduženih za razvoj sistema.

Aktivnost 3.3 (Testiranje sistema u operativnom okruženju): Profesor Vladimir Rajović (SFEE) je predstavio rezultate tehničke obuke (Training) za projektne partnere, koja je pokazala značajan napredak u arhitekturi GeoNetSee sistema.

Izvještaj Jane Veličković (SFEE), finansijskog menadžera projekta je pokazao da su što se tiče Prvog izvještajnog perioda (RP1) svi izvještaji projektnih partnera su certificirani, izvještaj o napretku projekta je verifikovan i sredstva su prebačena svim projektnim partnerima. Što se tiče Drugog izvještajnog perioda (RP2) svi izvještaji projektnih partnera su certificirani, izvještaj o napretku projekta je dostavljen i čeka se povratna informacija.

Izvještaj Tatjane Budimirov (SFTN), komunikacijskog menadžera projekta je pokazao napredak u promovisanju projektnih aktivnosti u dosadašnjem toku projekta. Kreirani su nalozi na LinkedIn-u, Instagram-u i Facebook-u. Projektni partneri su uradili i postere projekta koji su postavljeni na vidljiva mjesta u blizini ulaza u institucije. Date su instrukcije vezane za dalje aktivnosti komunikacijskih menadžera projektnih partnera.

Održani su sastanci upravljačkog, nadzornog i tehničkog panela, koji su potvrdili pravi kurs projekta, snažno upravljanje i dobru koordinaciju među projektnim partnerima.

Radionica je završena fakultativnom posjetom lokalnoj hidroelektrani – savršen primjer gdje GeoNetSee tehnologije mogu imati utjecaja.

Radionici su ispred GeoNetSee tima Federalnog zavoda za geologiju (BiHGS) prisustvovali projekt menadžer Armin Jahić i finansijski i komunikacijski menadžer Ismir Hajdarević.

0 0